PHP geliştiriciler şu an PHP 7‘nin güzelliklerinden yararlanmakla meşgul olsa da size gelecekten bir haberimiz var. Zend, PHP 8’de yer alacak yeni JIT (Just-In-Time) motoru üzerinde çalışıyor.

Peki nedir bu JIT?

Just-in-time compilation, programın çalışma zamanında derlenmesi anlamına geliyor. JIT derleyicisi program başladıktan sonra çalışır ve kodları çalışma anında derler. Geleneksel derleme sistemlerinde bunun tam tersi olarak tüm kodlar program ilk kez çalıştırılmadan önce makine diline dönüştürülür.

PHP 7’den önce bu yaklaşım Facebook’un geliştirdiği HHVM (Hack ve PHP dilleriyle yazılan kodları çalıştıran açık kaynak bir sanal makine) ile yapılıyordu. HHVM sayesinde de ciddi hız artışları oluyordu. PHP 7, just in time derleme özelliğiyle geldi ve HHVM ile aradaki hız farkını kapattı (hatta geçti). HHVM, PHP kodlarını doğrudan yorumlamak ya da C++’a çevirmek yerine doğrudan orta seviye byte kodlara dönüştürüyor.

Zend firması PHP 7’deki bu devrimsel yeniliği daha da iyileştirmek istiyor. Henüz performans artışı sağlayacak bir ilerleme kaydetmiş değiller. Fakat Ar-Ge aşamasında olduklarından farklı tasarım yaklaşımlarını test ediyorlar.

PHP 8 ile ilgili gelişmeler için phpdeveloper.gen.tr’yi takip edin!