Popüler içerik yönetim sistemi Joomla‘nın 3.x serisinin son sürümü olan 3.5 yayınlandı.joomla35

34 yeni özellikle birlikte gelen Joomla! 3.5 aynı zamanda PHP7‘ye de destek veriyor. Böylece Joomla! siteniz çok daha hızlı çalışabilecek.

Yeni e-posta güncelleme bildirimi plugin’i periyodik olarak Joomla güncellemelerini ve hata düzeltmelerini kontrol edip yöneticileri bilgilendiriyor.

Joomla! 3.5’in yeni istatistik toplama plugin’i, kullanımdaki sistem ortamını topluyor. Ham veri, işlenmiş hale getirilmeden önce anonimleştiriliyor ve şu sayfadaki grafiğin oluşmasına katkıda bulunuyor.

Diğer özellikler ise şunlar:

  • Sistem ve ortam bilgisini indirme: Kullanıcılar, destek alma amacıyla sistem ve çalışma ortamı bilgisini indirebiliyor.
  • Protostar’a CSS dosyası ekleyebilme: Şu anda Protostar temasına custom.css gibi özel bir css dosyası eklemek mümkün değil. Bu güncelleme ile birlikte eğer user.css dosyası varsa temaya dahil ediliyor ve kullanıcının temayı özelleştirebilmesine imkan sağlıyor.
  • Site kullanıcısına yönetim ve site linkleri eklendi: mod_status modülüne, linkleri sitenin ön yüzünde veya yönetici panelinde gösterme/gizleme ayarı eklendi.
  • İçerik sayacı: Kategori yöneticisindeki makaleler, banner’lar, kişiler ve haber akışları için yayınlanmış, yayınlanmamış ve çöpe atılmış içeriklerin görsel sunumunu veriliyor.
  • Rastgele blog ve kategori sıralaması: Blog kategorisi ve kategori listesi görünümündeki içerikler rastgele sıralanabiliyor.
  • Editör butonları araç kutusuna eklendi: Artık devamını oku ve resim ekle butonlarını bulmak için sayfayı aşağı kaydırmanıza gerek yok.
  • Modülleri içeriğe kolayca ekleyebilme: Modülleri doğrudan editör araç kutusundan içeriklerinize ekleyebilirsiniz. Sözdizimi ve modül detaylarını aklınızda tutmanıza gerek kalmadı.
  • Sürükle-Bırak resimler: TinyMCE WYSIWYG editörünün çalıştığı her yerde aktif olan bu özellik ile bilgisayarınızdaki bir görseli, içeriğe sürükleyip bırakarak ekleyebilirsiniz.

Joomla! 3.5 İndir

Yeni Kurulum: https://github.com/joomla/joomla-cms/releases/download/3.5.0/Joomla_3.5.0-Stable-Full_Package.zip

Güncelleme Paketi: https://github.com/joomla/joomla-cms/releases/tag/3.5.0

Kaynak: https://www.joomla.org/announcements/release-news/5654-joomla-3-5-is-here.html