The World Wide Consortium (W3C), resmi HTML 5.1 tanımlamalarını yayınladı.

Yeni sürüm, web uygulamalarında yaygın olarak kullanılan HTML’in beşinci sürümüne gelen ilk minör güncelleme. W3C ekibinin blog yazısında “Bu sürümde web uygulama geliştiricilerine yardım edecek yeni özellikler sunulacak, yeni elementler eklenecek ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek amacıyla user agent’lar için net uyum kriterlerini tanımlamaya yönelik özen gösterilmeye devam edilecektir.” deniliyor.

2014’te çıkan HTML 5’e göre HTML 5.1 büyük bir sürüm değil. Buna rağmen srcset, <picture>, <summary> ve type=”context” gibi özellikler getiriyor. Yeni sürüm ayrıca web animasyon efektlerini geliştirmek için requestAnimationFramew API ile geliyor.

Yeni eklemelerin yanında güncellenmiş HTML standardı, iç içe geçmiş <header> ve <footer> elementleri ve opsiyonel url= özelliği gibi düzenlemeleri de içeriyor. Konsorsiyum, ayrıca medya kontrolörleri ve command API gibi bazı eski özellikleri kaldırmış.

W3C, 2017 sonlarında HTML 5.2 tavsiyesini yayınlamayı düşünüyor. O zamana kadar geliştiriciler HTML 5.1‘in özelliklerini test edebilirler.